Szczegóły wyjazdu na wycieczkę do Kamianna – Bardejów. Wpłaty na wyjazd!

Szczegóły wyjazdu na wycieczkę do Kamianna – Bardejów. Wpłaty na wyjazd!

Zapraszamy wszystkich chętnych na wyjazd do Kamiannej i Bardejowa, który odbędzie się w dniach 20-21 września o wpłatę środków (po 450 zł na osobę)

DO 10 WRZEŚNIA na konto.

Rachunek do wpłaty: 46 9183 0005 2001 0000 0244 0001

Spotkanie organizacyjne odbędzie się w środę 11 września o godzinie 18:00. Na spotkaniu podamy wszystkie szczegóły wyjazdu oraz plan wycieczki.

Liczymy na dużą frekwencję!

Wszelkie pytania i wątpliwości proszę zgłaszać do Pani Prezes.

KAMIANNA

Kamianna to niezwykle malownicza miejscowość położona na wysokości około 600metrów n.p.m. w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Łabowa, pośrodku trójkąta utworzonego przez trzy miasta : Krynicę-Nowy Sącz-Grybów. Otoczona jest koroną gór porośniętych lasami jodłowo-bukowymi. Stwarza to niepowtarzalny mikroklimat. Przyroda stanowi bez wątpienia ogromne bogactwo Kamiannej. Lasy tworzą naturalny filtr dzięki któremu mamy tutaj wspaniałe powietrze, czystą wodę i glebę, niepowtarzalną ciszę i spokój , idealne warunki do odpoczynku, cudowne miejsce gdzie można poczuć naturę, na chwilę zatrzymać się w szalonym tempie naszego życia. W Kamiannej pragniemy pomóc zapomnieć o codziennych kłopotach i stresach, aby w otoczeniu natury nabrać dodatkowej energii odnawiając zarówno ciało i ducha.
Kamianna jest dzisiaj ośrodkiem leczniczo-wypoczynkowym, miejscowością, która przyciąga turystów i kuracjuszy swa sławą w dziedzinie pszczelarstwa. Obecnie słynie z produkcji pysznego miodu i wyrobów pszczelich, uważana jest za Światowe Centrum Apiterapii co stało się zasługą księdza dr Henryka Ostacha, który przybył do Kamiannej w 1960 roku. Wielki pasjonat od dzieciństwa zajmował się pszczelarstwem, w Kamiannej założył 100 pniową pasiekę, utworzył Dom Pszczelarza, zainicjował Sądecki Dzień Pszczelarza, pełnił funkcję prezesa Polskiego Związku Pszczelarskiego. Pasieka „Barć ’ została nazwana jego imieniem.

BARDEJÓW

Bardejów liczy sobie ponad 770 lat. Pierwsza wzmianka o tym mieście pochodzi z Kroniki Ipatijewskiej z 1241 roku i dotyczy sporu między cystersami z Bardejowa a osadnikami z Proszowa. Miasto położone było na ważnym szlaku handlowym prowadzącym od Morza Czarnego do Morza Bałtyckiego, co przyczyniało się do bogacenia się jego mieszkańców, a także do osiedlania się w nim wędrownych kupców i handlarzy. W XIV wieku król Karol Robert Andegaweński nadał miastu liczne przywileje. W tym czasie powstał także system fortyfikacji, mający chronić Bardejów przed najazdami. Pod koniec XIV wieku Bardejów stał się wolnym miastem królewskim, co spowodowało znaczne powiększenie się jego obszaru i liczby mieszkańców.

W XVII wieku Bardejów zaczął tracić na znaczeniu i podupadać. Domy zostały zniszczone przez pożar, zaś mieszkańcy zdziesiątkowaniu przez epidemię dżumy i najazdy wojsk.