Miód spadziowy

Miód spadziowy

MIÓD NEKTAROWO-SPADZIOWY
Wyróżnia go brunatna barwa nierzadko z zielonkawym odcieniem, ma lekko wyczuwalny korzenny zapach i słodki smak.
Proces krystalizacji zachodzi w tym miodzie w ciągu kilku tygodni. Miód łączy w sobie delikatny smak miodów nektarowych i zwiększoną aktywność antybiotyczną spadziowych. Jeżeli chodzi o zastosowanie to głownie stosuje się go gdy występują zaburzenia trawienia cz przy przeziębieniach. 


MIÓD ZE SPADZI IGLASTEJ
Ma ciemną brązową barwę, z zielonkawym lub szarozielonkawym odcieniem, silny charakterystyczny zapach przypominający zapach igliwia lub żywiczny. Krystalizuje w ciągu około pięciu do ośmiu tygodniPrzechowywany przez dłuższy okres w temperaturze około 20oC często rozwarstwia się na dwie części: górną płynną i dolną skrystalizowaną. Zastosowanie ma w leczeniach nieżytów górnych dróg oddechowych.

MIÓD ZE SPADZI LIŚCIASTEJ
Barwa tego miodu to brązowa, nieco jaśniejsza od miodu ze spadzi iglastej, czasem z brudnozielonkawym odcieniem. Ma słodki smak z nieco gorzkawym posmakiem.  Zapach tego miodu jest niezbyt silny, ale specyficzny. W temperaturze około 20oC zwykle krystalizuje w ciągu kilku tygodni. Wykazuje wysoką aktywność antybiotyczną i większe wartości odżywcze niż miody nektarowe (większa zawartość składników mineralnych i inhibiny). Stosowany w anemiach, gruźlicy, chorobach krążenia i zaparciach.